Pomoc
Og這szenia
og這szenia
forum
forum
wydarzenia
wydarzenia
artyku造
artyku造
dziecko
dziecko
na weso這
na weso這
wizyt闚ki
wizyt闚ki
Wyszukiwarka
Szukana tre嗆
zaawansowane

Partnerzy
Szukam Opieki Zaopiekuj si Jak korzysta
Zobacz Temat
Opieka nad dzieckiem - praca opiekunka :: PIASTUNKA.PL | Piastunka.pl | Pomocy, czyli 101 sposob闚 na r騜ne okazje
Autor Problem z nowym przedszkolakiem
kasiek
U篡tkownik

Post闚: 3
Data rejestracji: 11.08.08
Mam 3-letniego synka Adasia, kt鏎ego od wrze郾ia mam zamiar pos豉 do przedszkola. Kiedy pierwszego dnia poszli鄉y razem na zaj璚ia adaptacyjne wszystko by這 wspaniale, Ada bawi si z dzie熤i i wcale nie zwraca uwagi na mnie, ale niestety drugiego dnia tragedia synek zacz掖 strasznie p豉ka, jak na chwile wysz豉m z sali do gabinetu pani dyrektor za豉twi formalno軼i. Nie mog豉m go wcale uspokoi, straci zainteresowanie zabawami z innymi dzie熤i, ca造 czas sta blisko mnie i nie odst瘼owa na krok. Nigdy nie mia豉m takich problem闚 synek cz瘰to zostaje w domu pod opiek innych os鏏 i nic nigdy takiego si nie dzia這. Co ja mam teraz zrobi przecie wrzesie ju nied逝go, a wtedy nie b璠 mog豉 utuli Adasia jak b璠zie p豉ka. Boj si, 瞠 b璠 musia豉 codziennie przekonywa synka, 瞠 w przedszkolu jest fajnie i wysy豉 go tam na si喚. Nie wiem, czy wytrzymam tak sytuacj d逝go.
Edytowane przez kasiek dnia 15-08-2008 20:18
Autor RE: Adaptacja do przedszkola
piastunka
Super Administrator

Post闚: 20
Miejscowo嗆: Warszawa
Nie chce Ci martwi, ale "kariera przedszkolna" cz瘰to zaczyna si od kryzysu w postaci p豉czu, braku apetytu, zaburze snu itp. Zanim dziecko zaadaptuje sie do przedszkola musi op造n望 troch czasu tak samo jak nam, doros造m potrzebny jest czas, 瞠by przyzwyczai si do nowej pracy czy nowego miejsca zamieszkania.
Sama jestem mam przedszkolaka i wiem, jak trudno jest w takich chwilach zachowa pewno嗆, 瞠 p鎩軼ie do przedszkola to by dobry pomys.
Mi pomog豉 鈍iadomo嗆, z czego te wszystkie dziwne zachowania wynikaj. Adaptacja do przedszkola wi捫e si z l瘯iem przed czym nieznanym oraz t瘰knot za dotychczasowym sposobem sp璠zania czasu z mam czy babci. Ten okres to swoiste po瞠gnanie dziecka z pewnym etapem 篡cia, a po瞠gnania bywaj smutne, a nawet bolesne. P豉cz, brak apetytu, nocne koszmary s po prostu objawem prze篡wania przez dziecko tych uczu. I z czasem na pewno min :)
Edytowane przez piastunka dnia 22-03-2010 23:44
Autor RE: Problem z nowym przedszkolakiem
nela
U篡tkownik

Post闚: 5
Data rejestracji: 12.08.08
Ja znam bajke, kt鏎a mo瞠 pom鏂 dziecku przyzwyczai si do przedszkola. To jedna z bajek, kt鏎e omawiali鄉y na zajeciach z bajkoterapii. Mam nadziej, 瞠 nikt nie b璠zie mia 瘸lu, jak j tu zamieszcz, bo pewnie przyda si wielu mamom. Opowiadaj帷 dziecku taka bajke mo積a zmieni imi bohatera na imi dziecka i wog鏊e dostosowa r騜ne realia do sytuacji dziecka.
Autor RE: bajka terapeutyczna dla przedszkolak闚
nela
U篡tkownik

Post闚: 5
Data rejestracji: 12.08.08
'Damian i jego zaczarowana piosenka'
Autor: Magdalena Iwa鎍zuk
Cel: Przezwyci篹enie l瘯u przed przedszkolem

W pewnym mie軼ie, kt鏎ego nazw nawet trudno wym闚i, a co dopiero zapami皻a, 篡 sobie ch這piec imieniem Damian. Damian mieszka w domu z mama, tata i ma造m braciszkiem, Filipkiem. Pewnego dnia Damian otworzy oczy i zobaczy ko這 swojego 堯瞠czka pi瘯nie wyprasowane, pachn帷e 鈍ie穎軼i, nowe ubranko. Mama chcia豉, 瞠by jej synek wygl康a bardzo elegancko, bo by to bardzo wa積y dzie dla Damiana, jego pierwszy dzie w przedszkolu. Damian nie bardzo wiedzia, co si robi w takim przedszkolu, czu jednak, 瞠 nie polubi tego miejsca. Mama wprawdzie ca造 czas opowiada豉 mu, 瞠 jest tam fajnie, ale ch這piec nie bardzo chcia jej wierzy. Nie chcia i嗆 gdzie, gdzie nie b璠zie razem z mam i b璠zie si musia dzieli zabawkami z innymi dzie熤i. Ale nie by這 wyj軼ia: mama za這篡豉 Damiankowi ubranko, zabra豉 te ma貫go braciszka, Filipka i poszli zaprowadzi Damiana do przedszkola. Min窸o kilka godzin i mama przysz豉 po Damianka.
- I jak by這, kochanie? Podoba這 Ci si w przedszkolu? - zapyta豉 mama.
- Nie, nie podoba這 mi si wcale, ale to wcale. Nie chce chodzi do przedszkola. Chc siedzie w domu z mam i Filipkiem - odpowiedzia Damianek.
- Ale synku - zacz窸a mama.
- Nie, nie! Nie chce tam chodzi i ju!
Mama pokiwa豉 tylko g這wa i powiedzia豉:
- C騜 kochanie, b璠ziemy musieli si postara, 瞠by polubi przedszkole.
- Co? Polubi??? Na pewno nie polubi, nie polubi i ju! - rozz這軼i si Damian
Ale mam u鄉iechn窸a si tylko.
- Ju ja co wymy郵 - szepn窸a cichutko.
Nast瘼nego dnia Damian znowu poszed do przedszkola, ale i tym razem wr鏂i niezadowolony.
- Wiesz, mamo? Dzi ju nie by這 tak strasznie. Troch gania貫m si z ch這pakami w ogr鏚ku, bawi貫m si samochodami i klockami. Ale i tak nie by這 fajnie, bo t瘰kni貫m za tob. A niekt鏎e dzieci by造 bardzo niegrzeczne i zabiera造 mi zabawki, i nie chcia造 si ze mn bawi - zacz掖 skar篡 si Damian.
Mama pokiwa豉 g這wa i powiedzia豉:
- Jak kto zabiera Ci zabawki to powiedz g這郾o: Teraz ja si tym bawi! Jak sko鎍z to dam j Tobie, dobrze? Mo瞠sz te pobawi si razem z tym koleg.
- ζtwo Ci m闚i, mamo. A jak ten ch這pak dalej b璠zie mi dokucza? Ciebie tam nie b璠zie. Kto mnie obroni?
- Pami皻aj, zawsze mo瞠sz podej嗆 do Pani i wszystko jej powiedzie. A Pani na pewno ju co wymy郵i.
Mama wzi窸a Damianka za r瘯 i zacz瘭i i嗆. Ale co to? Dok康 my idziemy? Przecie to nie jest droga do domu.
- Mamo, dok康 idziemy?
- Odwiedzi ciocie Ol. Pami皻asz? Ona ma synka, kt鏎y ma tyle lat co ty. Na imi ma Micha. Niestety jest teraz chory i le篡 w 堯磬u. Idziemy do niego z wizyt, bo jemu smutno siedzie tak ca造 czas samemu w domu.
- Dzie doby Michasiu - powiedzia豉 mam Damiana, kiedy w ko鎍u doszli na miejsce.
Damian zajrza zaciekawiony do pokoju i zobaczy le膨cego w 堯磬u ch這pca. A mama m闚i豉 do niego dalej:
- Przynie郵i鄉y Ci s這dycze i zabawk. A Damian przyszed si z Tob pobawi.
- O, jak fajnie. Dzi瘯uj. - ucieszy si Micha - Dzi瘯uj za prezenty. Ale najbardziej si ciesz, 瞠 Damian do mnie przyszed. Moi najlepsi koledzy chodz do przedszkola, a mi si tak strasznie nudzi.
- Ja mog do Ciebie przychodzi codziennie z moja mam, powiedzia Damian. Ja bardzo nie lubi chodzi do przedszkola, wola豚ym tutaj.
- Tak? - zdziwi si Micha - A ja tak bardzo chcia豚ym ju wr鏂i do przedszkola, bo m鏬豚ym bawi si z innymi dzie熤i. Tam pani zawsze wymy郵i jak捷 ciekaw zabaw, 酥iewamy piosenki, bawi si z moimi kolegami i jest tam tyle fajnych zabawek.
- Co ty? - zdziwi si Damian - Przecie to ty masz fajnie. Siedzisz sobie z mam i ca造 dzie mo瞠sz ogl康a bajki.
Ale Micha pokr璚i tylko g這w.
- Smutno jest siedzie ca造 dzie w domu i ogl康a te same bajki. Tak Ci zazdroszcz, Damianie. Chcia豚ym ju wr鏂i do mojego przedszkola.
- A ja chcia豚ym siedzie w domu i nie chodzi do przedszkola. I ogl康a ca造 czas -zacz掖 Damian, ale nagle urwa - Hmm, czy na pewno ma racj? Przecie gdyby nie poszed do przedszkola, to nigdy nie pozna豚y ani Kamila ani Franka. A przecie tak fajnie bawi si z nimi samochodami. A z innymi ch這pakami gania si w berka w ogr鏚ku. A z dziewczynkami ogl康a sobie ksi捫eczki...
- Mamo, wiesz co? Ja ju sam nie wiem, mo瞠 i dobrze jest chodzi do przedszkola, ale ja si strasznie wstydz. Wstydz si pani i dzieci troch. I t瘰kni za mam i tat. I Filipkiem.
Mama pokiwa豉 g這w.
- Wiesz Damianku? Powiem Ci, 瞠 jak mama idzie po raz pierwszy do nowej pracy czy nowych kole瘸nek to te si troch wstydzi. To normalne. Ale mija kilka dni, wszyscy si lepiej poznaj i jest coraz milej. A potem przestaje si wstydzi i nie my郵 nawet o tym. Na pewno tak b璠zie i z Tob w przedszkolu. A do tego czasu spr鏏ujmy co zaradzi. Mama zna dwa zaczarowane sposoby.
- Zaczarowane sposoby?? - Damian a otworzy buzi ze zdziwienia - Jakie, mamo? Powiedz mi, powiedz!
Mama u鄉iechn窸a si tajemniczo.
- Pierwszy spos鏏 to... zaczarowana piosenka.
- Co? - zdziwi si Damian.
- Codziennie jak b璠ziemy szli do przedszkola za酥iewamy sobie piosenk. A ona w zaczarowany spos鏏 sprawi, 瞠 dzie b璠zie weso造, a Tobie ra幡iej b璠zie i嗆 do przedszkola.
- A jaka to piosenka mamo? Jaka? - niecierpliwi si Damianek.
- 'Hej ho, hej ho, do przedszkola idziemy,
Hej ho, hej ho, bawi si b璠ziemy,
Hej ho, hej ho, czas szybko minie,
Hej ho, hej ho i u鄉iech mi z buzi nie zginie'
- O, jaka fajna. Nauczysz mnie jej mamo?
- No pewnie, 瞠 Ci naucz, g逝ptasku - za鄉ia豉 si mama
- Mamo, mamo, a ten drugi spos鏏?
- Hmmm... Zacz窸a mama. Ka盥ego dnia id帷 do przedszkola znajdziesz w kieszonce we軟ianego ludzika. Jak na niego spojrzysz to od razu b璠ziesz wiedzia, 瞠 mama, tata i Filipek bardzo Ci kochaj i t瘰kni. A jak wr鏂isz do domu b璠ziemy si wszyscy razem fajnie bawi. A czasem, jak nie znajdziesz ludzika w kieszonce, to znaczy, 瞠 na pewno mama przyjdzie z nim po Ciebie do przedszkola.
- O, to jest chyba fajny spos鏏 mamo - u鄉iechn掖 si Damian my郵帷 ju o ludziku.
Nast瘼nego dnia ma造 Damian wsta, ubra si 豉dnie i weso這 zawo豉 do mamy:
- Mamo, to jak? Idziemy do przedszkola?
Mama zdziwi豉 si troch, 瞠 Damian nic nie marudzi. Wzi窸a go za r帷zk i poszli do samochodu. A kiedy jechali Damian nagle zapyta:
- Mamo, czy za酥iewamy zaczarowan piosenk?
- No pewnie - roze鄉ia豉 si mama.
I zacz瘭i g這郾o 酥iewa: 'Hej ho, hej ho, do przedszkola idziemy,
Hej ho, hej ho, bawi si b璠ziemy,
Hej ho, hej ho, czas szybko minie,
Hej ho, hej ho i u鄉iech z buzi mi nie zginie'
Damian tak si roz酥iewa, 瞠 z tego wszystkiego kompletnie zapomnia o tym, ze przecie strasznie wstydzi si tam i嗆. Pobieg do przedszkola i bawi si weso這 z kolegami. A kiedy nagle zrobi這 mu si troch smutno i 透y nap造n窸y mu do oczu, chcia wyj望 chusteczk z kieszeni... Lecz, co to? Co tam jest? Zacz掖 szybko wyjmowa to tajemnicze co. Patrzy... a to we軟iany ludzik. Przypomnia sobie o tym, co powiedzia豉 mama i pomy郵a:
- O, mama o mnie my郵i - ucieszy si Damian. U鄉iechn掖 si weso這 i zawo豉 do Kamila:
- To co, pobawimy si teraz klockami?
Na zabawie czas szybko min掖. Damian ani si obejrza jak przysz豉 mama. Weso這 do niej pobieg i powiedzia:
- Mamo, wiesz? Dzisiaj wcale si nie wstydzi貫m! Twoja piosenka chyba mnie zaczarowa豉. A jak zrobi這 mi si smutno, to znalaz貫m we軟ianego ludzika, spojrza貫m na niego i wiesz? On naprawd dzia豉!
Tyle rzeczy chcia Damianek opowiedzie mamie.
A mama s逝cha豉 i u鄉iecha豉 si. A potem powiedzia豉:
- Ja te mam dla Ciebie dobra wiadomo嗆. Dzwoni豉 mam Michasia. Micha jest ju zdrowy. Pan doktor wyleczy go. I ju za kilka dni b璠zie m鏬 wr鏂i do swojego przedszkola.
To by bardzo mi造 dzie. A wieczorem, po k徙ieli Damian przyszed na paluszkach do usypiaj帷ego w swoim 堯瞠czku Filipka i wyszepta mu do ucha:
- Wiesz? Pewnego dnia Ty b璠ziesz szed do przedszkola. A wtedy zdradz Ci dwa zaczarowane sposoby. I niczego nie b璠ziesz si ba.
A potem Damianek poszed do swojego 堯瞠czka, przytuli pluszowego 鄴逕ika i s這dko zasn掖.
Edytowane przez nela dnia 19-10-2008 23:32
agnieszka1975
U篡tkownik

Miejscowo嗆: krakow
Data rejestracji: 15.08.08
Przechodzi豉m to z moim starszym synkiem gdy mia 2,5 roczku. P豉ka przez ca造 miesi帷. Z tym 瞠 jego p豉cz trwa tylko kilka sekund . Pani, kaza豉 mi stan望 za drzwiami i nads逝chiwa. Zabiera豉 wrzeszcz帷ego synka i ju po kilku sekundach, gdy straci mnie z oczu nie p豉ka. By to p豉cz chwilowy ,przy odrywaniu(niestety do嗆 cz窷 spotykanym) od mamy. P騜niej synek szed si bawi. Trwa這 to jak ju pisa豉m miesi帷 i serce mi p瘯a這 ale nie podda豉m si i teraz ju idzie do grupy starszaczk闚. Natomiast za rok karier w tym samym przedszkolu rozpoczyna m這dszy synek i ju wiem czego mog si spodziewa. My郵 瞠 przy drugim dziecku zw豉szcza gdy jest bardziej samodzielne jak u mnie, wszystko 豉twiej przychodzi. Trzymam kciuki za wszystkie mamy kt鏎e cierpi przez rozstanie ze swoimi dzieciaczkami. Trzymajcie si i b康盧ie dzielne. Pozw鏊cie dorasta waszym dzieciom.
kasiek
U篡tkownik

Dzi瘯uj za wszystkie pomys造 na pewno skorzystam.

Bardzo denerwuj si pierwszym dniem mojego synka w przedszkolu i m捫 鄉ieje si ze mnie, 瞠 jak tak dalej p鎩dzie to w tym dniu nie b璠ziemy mieli problemu z Adasiem (moim synkiem) tylko z jego mamusi. Czy to normalne? Jak to by這 u Was? Jak sobie poradzi造軼ie?
MagdaR
U篡tkownik

Post闚: 2
Data rejestracji: 16.08.08
kasiek,
przed nami te start w przedszkolne 篡cie, wiec nie pomog, ale mozemy sobie nawzajem dodawa otuchy smiley We srod idziemy na pierwsze zaj璚ia adaptacyjne smiley
kasiek
U篡tkownik

MagdaR dzi瘯uj za s這wa otuchy. Trzymam za Was kciuki. Napisz jakie by造 Twoje wra瞠nia po pierwszych zaj璚iach.
bizunia
U篡tkownik

Post闚: 1
Miejscowo嗆: Giera速owice
Data rejestracji: 08.09.08
Witam
Ja te mam problem z p豉czem i histeri podczas odprowadzania do przedszkola z tym, 瞠 m鎩 syn chodzi 2 lata do przedszola w innej miejscowo軼i i od tego roku szkolnego musia豉m go przenienie嗆. Wczesniej nie zda瘸造 sie takie sceny, a teraz jestem w szoku. Syn ma 5 lat i nie trafiaj do niego 瘸dne argumenty. Sprubujemy z t bajk. Mam nadzieje, 瞠 si zaaklimatyzuje.
piastunka
Super Administrator

Post闚: 20
Powodzenia z bajk smiley
My郵, 瞠 starsze dziecko mo瞠 przezywa okres adaptacji tak samo silenie jak trzylatek. Je郵i tw鎩 synek dobrze sie czu w poprzednim przedszkolu i mia tam bliskich koleg闚 to mo瞠 za nimi zwyczajnie t瘰kni. A wej軼ie w now grupe mo瞠 by dla niego trudniejsze, bo w pieciolatkach dzieci si ju dobrze znaj i przyja幡ia mi璠zy sob. Daj mu troche czasu. Mam nadziej, 瞠 nauczycielki pomoga mu odnale潭 swoje miejsce w grupie. Pom鏂 te mo瞠 zaproszenie jakiegos kolegi (lub kilku) z nowej grupy do domu, 瞠by mogli sie z twoim synem lepiej pozna.
pasja
U篡tkownik

Post闚: 4
Data rejestracji: 29.12.08
Moja starsza c鏎ka jest pocz徠kuj帷ym przedszkolakiem i pierwszy miesi帷 w przedszkolu by dosy trudny :/ Nie chodzi nawet o p豉cz na wej軼ie, bo c鏎eczka rano nie p豉ka豉. W przedszkolu by豉 kr鏒ko, bo zabiera豉m ja od razu po obiedzie. Zaczyna豉 p豉ka dopiero w ci庵u dnia, a najgorszym momentem by obiad - p豉ka豉 i ciagle pyta豉 czy mama juz przysz豉, prawie nic przez to nerwowe oczekiwanie nie mog豉 zje嗆. Panie pracuj帷e w jej grupie m闚i造 mi, 瞠 nie odstepowa豉 ich na krok, ale nie pozwala豉 sie pocieszy krzycz帷: nie dotkaj mnie! nie ruszaj mnie! Po dw鏂h tygodniach by豉m bliska zabrania jej z przedszkola, ale za namowa Pa postanowi豉m poczekac do konca miesi帷a. I ca貫 szcz窷cie, 瞠 sie nie podda豉m, bo teraz c鏎eczka bardzo lubi przedszkole smiley Nawet w weekend chce jecha do przedszkola. W prze這mowym momencie c鏎eczce pomog造 chyba rozmowy o tym, 瞠 jak cz這wiekowi jest smutno to mo瞠 sobie pop豉ka, ale mo瞠 te si do kogo przytuli na pocieszenie. C鏎eczka zacz窸a sobie nawet powtarza jak mantre: Jak jest smutno to przytul si do mamy. A jak mamy nie bedzie to przytul sie do pani.
Edytowane przez pasja dnia 02-01-2009 23:52
Skocz do Forum:
Tagi
Logowanie
Nazwa U篡tkownika

Has這

zapami皻aj mnie

O nas   Regulamin   Polityka prywatno軼i   Napisz do nas   Pole nas  Reklama   Mapa Strony

EFS EFS EFS Powered by powered by php-fusion & Design by Matonor
Wszelkie prawa zastrze穎ne © 2008 piastunka.pl, korzystanie z serwisu oznacza akceptacj regulaminu