Pomoc
Ogłoszenia
ogłoszenia
forum
forum
wydarzenia
wydarzenia
artykuły
artykuły
dziecko
dziecko
na wesoło
na wesoło
wizytówki
wizytówki
Wyszukiwarka
Szukana treść
zaawansowane

Partnerzy
Szukam Opieki Zaopiekuję się Jak korzystać
Niania potrzebna od zaraz

szukam opiekunki         
           Powrót do pracy oznacza konieczność oddania dziecka komuś pod opiekę. Nie każdy może jednak liczyć na pomoc babci. Rozwiązaniem może być zatrudnienie opiekunki. Jak wybrać odpowiednią nianię? Gdzie jej szukać? Takie pytania z pewnością nurtują niejedną matkę.


          Urlop macierzyński kończy się bardzo szybko. Ledwie zdążymy się przyzwyczaić do bycia matką lub ojcem, a już trzeba podjąć decyzję, co dalej. Chcąc wrócić do pracy, musimy zapewnić dziecku odpowiednią opiekę. Wybór opiekunki to dla wielu rodziców duży problem. Większą część dnia dziecko spędza przecież właśnie
z opiekunką. Niania czuwa nad bezpieczeństwem dziecka, ale też dba o jego rozwój, wspiera w trudnych chwilach i cieszy się z jego osiągnięć. Musimy pamiętać o tym, że opiekunka w dużym stopniu wychowuje dziecko, ma więc znaczący wpływ na rozwój jego osobowości. 

 Dobra niania
          Wielu osobom bycie opiekunką do dziecka wydaje się zajęciem prostym i niewymagającym żadnych kwalifikacji. Stąd bierze się przekonanie, że taka praca to łatwy sposób na zarabianie pieniędzy. Okazuje się jednak, że nie każdy ma predyspozycje do tego, by zawodowo opiekować się dziećmi. Podstawowym warunkiem podjęcia pracy jako opiekunka jest umiejętność czerpania radości i przyjemności w kontakcie z dzieckiem. Opiekunka musi po prostu lubić dzieci. Jeśli nianię nie cieszy fakt obcowania z dzieckiem, często czuje się poirytowana, znudzona czy bezradna, to znak, że powinna poszukać sobie innego zajęcia. Tylko pozytywne emocje przeżywane w kontakcie z dzieckiem mogą skłonić opiekunkę do uważnego obserwowania zmian w zachowaniu dziecka, zastanawiania się nad jego potrzebami, poszukiwania rozwiązań w trudnych sytuacjach oraz odpowiedzi na pojawiające się pytania i wątpliwości. 

          Dobra niania potrafi zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa – nie tylko fizycznego, ale też psychicznego przez wyznaczenie jasnych zasad i konsekwentne egzekwowanie ich przestrzegania. Niewłaściwe zachowanie dziecka dobra opiekunka zawsze odczytuje jako sygnał, że z dzieckiem coś się dzieje i potrzebuje ono pomocy. Jeśli niania uznaje zachowanie dziecka za coś, co jest skierowane przeciwko niej, to trudno jej obiektywnie ocenić sytuację i znaleźć rozwiązanie problemu. Idealna piastunka nieustanie doskonali swoje umiejętności, rozwija wiedzę na temat dzieci i potrafi się uczyć… od dzieci. 
           Zatrudniając opiekunkę, musimy mieć pewność, że jest to właściwa osoba, gdyż od tego zależą nasze wzajemne relacje. Jeśli w relacjach między opiekunką i rodzicami nie ma szacunku i zaufania, dziecko na pewno to wyczuje. Nie będzie się czuło z nianią bezpiecznie, co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w jego zachowaniu.

Efektywne poszukiwania

          Poszukiwania opiekunki możemy prowadzić w różny sposób. Najpierw zazwyczaj szuka się wśród rodziny i znajomych. Opiekunka z polecenia wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ takiej osobie łatwiej zaufać. Możemy też rozwiesić ogłoszenia w najbliższej okolicy: na słupach, przystankach oraz w sklepach. Jeśli w naszym mieście są jakieś szkoły wyższe, to tam także warto umieścić ogłoszenie. Wiele studentek dorabia sobie właśnie jako nianie. Innym sposobem poszukiwań jest zamieszczenie ogłoszenia w gazecie. Takie ogłoszenie będzie miało na pewno większy zasięg niż ogłoszenia rozwieszone na osiedlu, ale zazwyczaj wiąże się z jakimś kosztem. Jeszcze większy koszt znalezienia opiekunki to poszukiwania przez agencje pośrednictwa. 
          Najtańszym i najprostszym sposobem poszukiwania opiekunki jest internet. Ten wybór jest najbardziej komfortowy, ponieważ możemy prowadzić poszukiwania, nie wychodząc z domu. Oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze, gdyż zamieszczanie ogłoszeń w internecie jest często bezpłatne. Istnieje wiele serwisów pośredniczących między rodzicami a opiekunkami. Umożliwiają samodzielne dodawanie ogłoszeń i wybór najlepszej oferty. Część serwisów nie pobiera żadnych opłat za korzystanie ze swoich usług, w innych opłaty są symboliczne. 

Bezpieczeństwo w internecie
           Internet daje ludziom poczucie anonimowości. W wirtualnym świecie możemy puścić wodze fantazji i wykreować się na osobę zupełnie inną, niż jesteśmy w rzeczywistości. Możemy bezkarnie się wypowiadać, nie zważając na formę i treść, co jest wyraźnie widoczne na forach internetowych. Możemy się nie liczyć z innymi użytkownikami, nie szanować ich uczuć ani czasu. Ale ta anonimowość jest tylko pozorna. Tak naprawdę każdego internautę da się zidentyfikować. 
          W serwisie Piastunka.pl wiarygodność użytkowników zamieszczających ogłoszenia jest weryfikowana przez system komentarzy, podobny do tego, który stosuje Allegro. Zmniejsza to ryzyko trafienia na osobę nieuczciwą, choć całkowicie przed tym nie zabezpiecza. Pozwala jednak komentować niepoważne zachowania osób poznanych za pośrednictwem serwisu Piastunka.pl. Jeżeli osoba bez uprzedzenia nie przychodzi na spotkanie, a potem jeszcze nie odbiera telefonów, to możemy wystawić takiej osobie odpowiedni komentarz, ostrzegając innych użytkowników przed kontaktowaniem się z nią.
  
           Szukając opiekunki do dziecka, zawsze należy zachować ostrożność, gdyż niezależnie od formy poszukiwań jest to związane z ryzykiem trafienia na osobę nieuczciwą lub nieodpowiedzialną. Ostateczną decyzję o podjęciu współpracy należy zawsze podejmować po spotkaniu z kandydatem w realnym świecie, biorąc pod uwagę swoje spostrzeżenia i intuicyjne odczucia.

Anna Ozimkiewicz, pedagog
www.piastunka.pl


Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Tagi
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło


 zapamiętaj mnie


O nas   Regulamin   Polityka prywatności   Napisz do nas   Poleć nas  Reklama   Mapa Strony

EFS EFS EFS Powered by powered by php-fusion & Design by Matonor
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008 piastunka.pl, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu